בקע בבטן – קילה

ניתוח בקע טבורי, מפשעתי ואחרים

ניתוחי בקע מפשעתי, בקע פמורלי (ירכי), בקע טבורי ובקע אפיגסטרלי הם ניתוחים המבוצעים ע”י כירורג כללי בבית חולים, הוא מבוצע בהרדמה מלאה ונמשך כשעה. ניתוחים אלו הם הניתוחים השכיחים ביותר ברחבי העולם המערבי, כאשר בארה”ב לבדה מבוצעים כ-800,000 ניתוחים מסוג זה בכל שנה. הניתוח אינו מסובך, אך כדאי להכיר מראש את התהליך שאתם עומדים לעבור, ואת אפשרויות הניתוח השונות.
מלבד ניתוח לתיקון בקע סרעפתי, לו הוקדש עמוד נפרד, ניתוחי בקע מפשעתי ושאר סוגי ניתוחי הבקעים הינם דומים מאוד – בכולם נעשה שימוש באותן טכניקות, והתהליכים הצפויים לפני, בזמן ואחרי הניתוח הם כמעט זהים. מסיבה זו הוחלט לאחד את ההסבר על בקעים אלו ולצרפם להסבר על הניתוח הנפוץ ביותר – ניתוח בקע מפשעתי, כאשר השינויים הרלוונטיים מופיעים בגוף ההסבר.

לפני ניתוח בקע:

לפני הניתוח יש לבצע בדיקות דם, באמצעות הפניה שתקבלו מהרופא המנתח. במנותחים מעל גיל 40, או כאלה הסובלים מבעיות רפואיות אחרות, יתכנו בדיקות נוספות כגון צילום רנטגן ובדיקת א.ק.ג.
באחד הימים שלפני הניתוח, בהתאם לקביעת תור, יש להגיע לבית החולים לפגישה עם הרופא המרדים. לבדיקה זו עליכם להגיע עם תוצאות בדיקות הדם, ושאר הבדיקות שערכתם. המרדים יסביר בפגישה זו על מהלך הניתוח, וישאל שאלות הנוגעות למצב הרפואי הכללי בו אתם נמצאים, זאת כדי להתאים באופן מיטבי את הטיפול בכם בזמן הניתוח. כמו כן ימדדו את לחץ הדם שלכם, ויתכן שיערכו לכם בדיקות נוספות.
חשוב מאוד להודיע מראש לכל הגורמים המטפלים בכם על כל מצב רפואי אחר שאתם נמצאים בו – מחלות נוספות, אלרגיות, ניתוחים קודמים, טיפולים אחרים שאתם עוברים וכל תרופה שאתם לוקחים באופן קבוע. תרופות מדללות דם למשל, או נוגדות קרישה כמו קומדין או אספירין עלולות לפגוע בניתוח שאתם עומדים לעבור, ולכן יתכן שתתבקשו להפסיק את הטיפול בהם בימים שקודמים לניתוח, זאת על פי החלטת הרופא.

ביום הניתוח חשוב לשמור על צום מוחלט לפחות בשמונה השעות שלפני ההגעה לבית החולים. רצוי מאוד להתקלח באופן יסודי לפני ההגעה לבית החולים, ולהגיע לבית החולים מעט לפני השעה שנקבעה לכם, בבגדים נוחים. עם ההגעה לבית החולים, פנו אל המזכירות הרפואית, בה תתקבלו ותקבלנו בגדים נקיים ומיטה במחלקה הכירורגית. יתכן שתתבקשו להתקלח ולהשתמש בסבון אנטיספטי, מחטא. כמה דקות לפני הניתוח ייקחו אתכם הרופא ואחיות חדר הניתוח על המיטה לחדר הניתוח, בהזדמנות זו תוכלו לקבל כדור הרגעה שיעזור לכם בהתמודדות עם הלחץ הנפשי הטבעי שנוצר כתוצאה מהניתוח.
בחדר הניתוח תפגשו את המרדים, שיזריק לכם את חומר ההרדמה. הוא יבקש מכם לספור לאחור, זאת על מנת לראות מתי חומר ההרדמה נכנס לפעולה. מרגע שחומר ההרדמה יחל את פעולתו לא תרגישו דבר.

מה עושים בניתוח בקע?

קיימות מספר טכניקות לביצוע ניתוחי בקע. במרבית הניתוחים נעשה שימוש במבנה רך מחומר פלסטי, הדומה בצורתו לרשת. בחלק קטן מהניתוחים נעשה שימוש בתפרים רגילים. אותה רשת, בה עושים שימוש עשויה מחומרים סינתטיים כמו פוליפרופילן או פוליאסטר שאינם נספגים בגוף לאורך זמן. במהלך הניתוח, תוכן הבקע נדחף בחזרה אל תוך חלל הבטן, ודופן הבטן הפגום מתוקן. כאשר המנתח מחליט להשתמש בתפרים, אזי הדופן נתפר כדי למנוע היווצרות מחודשת של הבקע. התאמת המצב הרפואי לתיקון באמצעות תפרים נתון לשיקול דעתו של הרופא ומתאים בדרך כלל לבקעים קטנים, כאשר החיסרון המרכזי של שיטה זו היא סיכוי של כ-15% לחזרה של הבקע. בנוסף תיקון באמצעות תפרים עלול לגרום לאי נוחות רבה יותר בזמן ההחלמה, ולתחושת לחץ באיזור שנתפר.
השימוש בשיטה הרווחת יותר של שימוש ברשת לסגירת הבקע, מאפשר למנתח להימנע ממתיחת דופן הבטן, כפי שקורה בעת השימוש בתפרים. במהלך ניתוח זה מוחזר תוכן הבקע אל חלל הבטן והרשת נפרשת על גבי הדופן ומונעת את פריצת המעי אל הבקע. שיטה זו מסייעת בהקלת ההחלמה ע”י מניעת הלחץ בדופן הבטן ומקטינה את הסיכוי לחזרת הבקע.
קיימות שתי שיטות בהן מבוצע הניתוח בין אם נעשה שימוש בתפרים ובין אם נעשה שימוש ברשת: ניתוח פתוח וניתוח לפרוסקופי.

 

ניתוח לתיקון בקע טבורי באמצעות רשת

 ניתוח פתוח לתיקון בקע:

ניתוח זה הוא ניתוח ותיק המבוצע מזה שנים רבות ובמהלכו יבצע המנתח חתך באורך 5-7 ס”מ בבטן התחתונה, באיזור הבקע. תוכן הבקע יוחזר חזרה אל תוך חלל הבטן, ודופן הבטן יחוזק ע”י הרשת כדי למנוע היווצרות מחודשת של הבקע. בניתוח הפתוח ניתן גם לעשות שימוש בגישה של תפירת הבקע, אולם גישה זו נמצאת בשימוש פחות, בעקבות ההחלמה הקשה יותר, והסיכוי הגדול יותר להיווצרות מחודשת של הבקע. ניתוח פתוח יכול להתקיים לעיתים גם בהרדמה מקומית, אם קיימת מניעה לביצוע הרדמה מלאה. גישה ניתוחית זו מתאימה לכל סוגי הבקעים – בקע מפשעתי, בקע פמורלי, בקע טבורי, בקע אפיגסטרלי וסוגי בקעים נוספים.

 

ניתוח פתוח לתיקון בקע מפשעתי

ניתוח לפרוסקופי לתיקון בקע:

ניתוח בקע לפרוסקופי מבוסס על טכניקה שפותחה בצרפת בשנות התשעים. הטכניקה מבוססת על ביצוע של שלושה חתכים קטנים מאוד, באורך של כס”מ, שדרכם מבוצע הניתוח. במהלך ניתוח זה מוחדר לאחר ההרדמה גז אל תוך חלל הבטן, גז זה מנפח את איזור הניתוח לשם יצירת מרחב פעולה מספיק בעבור המנתח. לאחר מכן מוחדר דרך אחד החתכים מוט שעל גביו פנס ומצלמה, אשר מקרינה את צילום איזור הניתוח מתוך חלל הבטן על גבי מסך. דרך החתכים האחרים מוכנסים כלי הניתוח האחרים, ומוכנסת הרשת אותה פורסים באופן דומה למה שתואר, כדי לסגור את הבקע. הרשת מוצמדת לדופן הבטן באמצעות תפרים, דבק מיוחד או שילוב של השניים. השיטה לפרוסקופית מתאימה אף היא לביצוע ניתוחים לכל סוגי הבקעים – הרניה מפשעתית, בקע פמורלי, בקע טבורי, בקע אפיגסטרלי ושאר סוגי בקעים.
יתרונותיה של השיטה הלפרוסקופית הם החלמה מהירה יותר שמלווה בפחות אי נוחות למנותח, והישארותן של פחות צלקות. החיסרון הוא שהתהליך מסובך יותר למנתח ודורש ניסיון ומיומנות רבים.
בטווח הרחוק אין הבדלים בין ביצוע ניתוח לפרוסקופי וניתוח פתוח, אולם קיימות סיטואציות בהן הרופא יעדיף לבצע ניתוח לפרוסקופי על פני ניתוח פתוח ולהפך, למשל אם עברתם ניתוח פתוח בעבר וניתוח זה לא הצליח, ייתכן שהרופא יעדיף לבצע ניתוח לפרוסקופי. הדבר נכון גם בכיוון ההפוך – אם עברתם ניתוח לפרוסקופי שלא הצליח, ייתכן שהרופא יעדיף לבצע ניתוח פתוח.

 

ניתוח לפרוסקופי לתיקון בקע מפשעתי

מיקום הבקע והיקפו עשוי להשפיע על הבחירה בין שתי הגישות.
אם אתם סובלים משני בקעים שונים באותו איזור, אזי קיים יתרון נוסף לגישה הלפרוסקופית – בטכניקה זו ניתן לתקן את שני הבקעים בניתוח אחד, דרך אותם החתכים, דבר שאינו אפשרי בניתוח פתוח.
אם אתם סובלים מבעיות רפואיות מסויימות, יתכן והדבר יגרום גם כן להעדפת ניתוח פתוח. בין הבעיות האלו – נטייה חזקה לדימום עקב מחלה או נטילת תרופות שגורמות לכך, כשלים בכבד, מחלות לב ורגישות לחומרי הרדמה. אם עברתם ניתוחים קודמים באיזור האגן, יתכן וגם כן יעדיף הרופא ניתוח בגישה פתוחה.

 אחרי ניתוח בקע:

לאחר סיום הניתוח תועברו מחדר הניתוח לחדר התאוששות, שם תתעוררו מההרדמה. בחדר ההתאוששות נמצאות אחיות שתפקידן לוודא שאתם מתעוררים מההרדמה כשורה, ומרגישים טוב. אם יש צורך בכך הן יתנו לכם משככי כאבים. אם באתם לניתוח עם מלווה, ייתכן ויכניסו אותו לכמה דקות לחדר ההתאוששות, והוא יוכל לבדוק לשלומכם.
לאחר היציאה מחדר ההתאוששות יעבירו אתכם למחלקה הכירורגית בה תנוחו עוד מספר שעות, במהלכן יעזרו לכם לעבור למצב ישיבה. חשוב מאוד שלא תנסו לקום מהמיטה לבדכם, גם לא בעזרת מלווה מטעמכם, אלא אך ורק בסיוע אנשי הצוות הרפואי. אם תצטרכו להשתמש בשירותים בקשו את עזרה מהצוות, והם יסייעו לכם.
השחרור מבית החולים נעשה בדרך כלל ביום הניתוח עצמו או יום אחד לאחריו, זאת בכפוף להרגשתכם ובכפוף לבדיקות שיערוך לכם הרופא.
לאחר הניתוח ובמשך כשבוע צפויה אי נוחות באיזור הניתוח ואף כאבים לא חזקים. מומלץ השימוש במשככי כאבים להרגעת הכאב.
כשבוע אחרי הניתוח תוכלו לשוב לעבודה, אם עבודתכם אינה עבודה פיזית, אלא משרדית. יש להימנע מהרמת משאות כבדים בין שבועיים לשישה שבועות שאחרי הניתוח. אחרי כחודשיים תוכלו לשוב לפעילות מלאה כולל ביצוע פעילות ספורטיבית והרמת משקולות.
בכל מקרה, חשוב מאוד לשתף את הרופא המטפל בתחושותיכם אחרי הניתוח. בנוסף אל תשכחו לבקש ממנו אישורי מחלה שיותאמו לאופי עבודתכם.

הסבר של דר' משה דודאי

סיבוכים של ניתוח בקע:

כל ניתוח כולל סכנות מסויימות לסיבוכים וחשוב להכירם טרם הכניסה לניתוח.
תופעות לוואי של ההרדמה – הרדמה מבוצעת ע”י חומרים כימיים שגורמים למצב דמוי שינה. להרדמה קיימים סיכונים בדרך כלל בחולים שסובלים מבעיות לב, או ריאות. חולים כאלה, חשוב שתתייעצו עם הרופא שלהם לפני תחילת ההליך.
חזרה של הבקע – במקרים מסויימים הבקע שתוקן חוזר באותה צורה או בצורה שונה. הסיכויים לכך תלויים בסוג הניתוח ובמאפייני החולה.
דימומים – לעיתים מתקיימים דימומים באיזור החתכים, דימומים אלו בדרך כלל נפתרים מעצמם, אך לפעמים דורשים טיפול.
פגיעה באשך – רלוונטי בעיקר בניתוח תיקון בקע מפשעתי במקרים נדירים מאוד נפגע עורק המוביל דם לאשך, וכתוצאה מכך נגרם לו נזק.
הפרעה במתן שתן – רלוונטי בעיקר בניתוח תיקון בקע מפשעתי סיבוך זה בדרך כלל נפתר מעצמו, ובמקרים נדירים מאוד מצריכים טיפול נפרד.
כאבים מתמשכים באיזור הניתוח – כאבים או אי נוחות באיזור הניתוח, כאשר הם נמשכים מעל מספר חודשים, מופיעים בקרב אחוז מסויים מהחולים לאחר הניתוח. בדרך כלל הכאבים מופיעים אצל אנשים שהבקע לווה אצלם מלכתחילה בכאבים, כאשר הניתוח פותר אומנם את הבקע, אך לא את הכאב או אי הנוחות. חולים הסובלים ממצב זה מופנים בדרך כלל למרפאות הכאב.
רגישות לרשת שהושתלה או זיהומה – עלול להצריך פתיחה מחודשת של איזור הניתוח.
חסימת מעיים, אילאוס – רלוונטי בעיקר בניתוח לתיקון בקע טבורי. חסימת המעיים עשויה להיפתר מאליה תוך מספר ימים, אולם לעיתים יש צורך בביצוע ניתוח נוסף לשחרור החסימה.
סיבוכים נוספים – קיימים סיבוכים נוספים שמאפיינים כל ניתוח – זיהום של העור, או איברים פנימיים, היווצרות של קרישי דם. תופעת הלוואי של היווצרות קרישי דם היא נדירה מאוד וסיכוייה אפסיים, אך היא עלולה להיות מסוכנת ואף לסכן את חיי החולה.